Den matek 2016 je tu v neděli 8. 5.

Pokud existuje nějaký skutečně mezinárodní svátek, pak je to Den matek. V něm se zrcadlí jedinečnost a nepostradatelnost ženy ve společnosti. Ač je tento svátek převzatý, jistě se mnou budete souhlasit, že jej máme rádi jako by byl náš. Den matek je dnem veřejného vyjádření lásky a úcty. Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely, všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Maminky tehdy dárky dostávaly od svých ratolestí, většinou vlastnoručně vyrobené.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907. Za zakladatelku Svátku matek je považována Anna Marie Jarvis. Ta při druhém výročí smrti její matkyzorganizovala v baptistickém kostele v neděli 12. 5. 1907 setkání místních matek. Rok poté byla požádána, aby toto setkání na druhou květnovou neděli opět zopakovala. Pro velký úspěch se Anna Marie Jarvis začala šíření této myšlenky věnovat naplno. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek a prohlásil Den matek národním svátkem. Z USA se tak svátek začal šířit do dalších zemí.Občané USA se zdobili květinou – bílou ten, kdo maminku už neměl, a červenou ti ostatní.

Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

V České republice,tehdejším Československu, se Den matek slavil poprvé v roce 1923. Zasloužila se o to Alice Masaryková, dcera prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto: „Matka na mne měla větší vliv než otec… Matka byla chytrá a moudrá… Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu…“

Den matek byl vytlačen s příchodem komunismu Mezinárodním dnem žen (MDŽ), který se slavil 8. března. Pro vládnoucí komunistický režim byl svátek matek nežádoucí a byl úmyslně zastíněn pompézními oslavami MDŽ.

Až po revoluci roku 1989 se dává prostor oběma svátkům. V některých zemích se oba svátky dokonce sloučily.

Den matek se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě.

V Americe, Německu, Austrálii, Belgii, Brazílii, Číně, Dánsku, Německu, Finsku, Řecku, Itálii, Japonsku, Kanadě, Rakousku nebo například Turecku,Rakousku či České republice se svátek slaví druhou neděli v květnu. Argentina slaví Den matek druhou neděli v říjnu, Francie a Švédsko poslední neděli v květnu. Velká Británie a Irsko dávají přednost čtvrté neděli půstu. V některých zemích je však svátek pevně svázán s konkrétním datem, například 10. května – svátek v Indii, Singapuru, Mexiku a v některých státech Jižní Ameriky, 26. května – Svátek matek v Polsku, Egypt a Maroko zase 21. března. V Rusku se udržuje až poslední neděli v listopadu, 8. prosince – španělská oslava matek, spojená se svátkem neposkvrněného početí.

Snad každá máma dělá pro své děti jen to nejlepší a celý život je vodí za ručičku. Pečuje o ně a stará se, aby se měly co nejlépe. A právě proto byste jí měli dát najevo svůj vděk a lásku, k čemuž je i vhodnou příležitostí Den matek.

Udělejte i Vy mamince radost a darujte ji k tomuto velkému dni jedinečný dárek, jako je pro Vás ona sama, a to v podobě našich kytic a bonboniér! Ať už bude kytička dortová nebo ovocná, jistě si pochutná. Letošní Den matek se pro ni tentokrát stane zcela neobvyklým a naprosto výjimečným! 

Frutiko.cz | Ovocevčokoládě.cz | Dárky-muži.cz | Dárky-ženy.cz Dárky-děti.cz