„Když mi bylo dvacet, myslel jsem si, že můj otec je idiot. Když mi bylo třicet let, myslel jsem si, že má občas pravdu. Když mi bylo čtyřicet, měl jsem za to, že to byl docela moudrý chlap. Teď, když je mi padesát, říkám si: „kdyby tu tak byl táta a poradil mi!“ Tomáš Baťa 1876-1932
O svátku maminek se mluví poměrně dost. Neměli bychom ale zapomínat ani na tatínky a jejich významnou roli v rodině, lásku, ochranu a péči.
Zeptá-li se vás někdo, proč se slaví den matek, pravděpodobně vysypete z rukávu trumfy jako: je to poděkování za její péči, lásku a výchovu, protože si to maminka za celoroční fušku s dětmi přeci zaslouží a máme jí být za co vděční. Na zplození a výchovu jsou však zapotřebí dva, a tak je spravedlivé, že se i tatínkové dočkali svého ocenění v podobě svátku!
Svátek v různých zemích spadá na různá data. Obecně se ale po celém světě slaví vždy třetí neděli v červnu. Stejně je to i u nás a letos vychází tento den na 19. června. U nás ale Den otců není příliš známý a oficiálně za svátek uznaný není, a proto ho nenajdete v kalendáři. Je to možná proto, že v minulosti byl kladen důraz zejména na Mezinárodní den žen a Den matek. V sousedním Německu, zejména na východě a severu, je Den otců značně populární. Slaví ho 40. den po Velikonocích. A němečtí muži mají hned důvod se trošku víc napít, uspořádají si pánskou jízdu nebo společný výlet. Oblíbené jsou také oslavy formou přesouvání se z jedné hospody do druhé. Nejednou za sebou táhnou ozdobený vozík, který plní alkoholickými nápoji. Však také počet dopravních nehod v tento den v Německu kvůli alkoholu je téměř trojnásobný oproti běžnému průměru. Přesto se tu najdou někteří muži, kteří svůj svátek oslaví společně s rodinou.
Den otců v Rakousku, Švýcarsku, v Belgii, v Dánsku, ve Francii, v Irsku, v Litvě, v Holandsku, v Polsku, v Jižní Africe, Argentině, na Kubě, ve Venezuele, v Číně, v Turecku a v dalších některých zemích probíhá v různé dny v červnu většinou společně s rodinou. Na jihu v Itálii, v Chorvatsku, v Portugalsku, ve Španělsku a Lichtenštejnsku se slaví 19. března na Josefa. Rumuni oslavují v květnu. V Lucembursku naopak na podzim – v první neděli v říjnu. O měsíc později v druhou neděli v listopadu slaví Finové a Švédové. V Bulharsku mají Den otců 26. prosince. Slovensko prý slavilo nejprve Den otců také 19. března, nyní se však přiklání k americké verzi třetí neděli v červnu. V Brazílii a na Tchajwanu připadají oslavy na měsíc srpen.
Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce.
První oslava Dne otců tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle rostla. V roce 1966 se díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi stala třetí červnová neděle oficiálně Dnem otců.
Hledáte-li pro vašeho tatínka něco extra, pak nepřehlédněte naši nabídku šťavnatých a dortových kytiček, které Vašemu tatínkovi jistě vytvoří úsměv na tváři! Drobnosti odjakživa dělají lidem radost a umí vykouzlit úsměv i na zamračeném nebo třeba už věkem ošlehaném obličeji.